Villanyszerelő szolgáltatások - biztonságos és hatékony

Mérőhely szabványosítás

Balesetveszélyes a villanyórája, mert már rég elavult a benne található technológia? Több mint egy éve szerelték le a mérőeszközt? Egyszerűen csak át kell helyezni? Nagy valószínűséggel mindhárom esetben mérőhely szabványosításra lesz szükség. De mit jelöl ez a fogalom és egyáltalán kinek szabad elvégeznie a műveletet? Mutatjuk.

Mi az a mérőhely szabványosítás?

A mérőhely szabványosítás leggyakoribb kiváltó oka, az, hogy régi, fából készült villanyóraszekrényt használ a fogyasztó. Ezek azonban legtöbbször elavult szerkezetek, amikben az öreg vezetékek kötései a hosszú évek alatt kilazulnak. Ezek pedig nemcsak tönkreteszik az otthonunkban található elektromos eszközöket, de még tűzveszélyesek is. A vezetékekhez hasonlóan a kismegszakító, az olvadóbiztosíték is cserére szorulhat, ezek szintén nagyon veszélyesekké válhatnak, ha nem cseréljük le őket miután elavultak.

Tipikus eset még, amikor napelemrendszer kivitelezése során a szolgálató igazolást kér a mérőhely szabványosításáról. Ha a dokumentum nem felel meg az előírásoknak, akkor mindenképpen szükség van a szabványosításra, amit minél korábban meg kell tennünk.

Gyakran fordul elő, hogy a villanyórán meg kell bontani a plombát – ilyenkor is szükség van a jelenlegi szabványoknak való megfelelésre. A fővezetékek cseréje esetén szintén szükséges lehet a szabványosítás. Jó példa erre az új, modern villanytűzhely bekötése, amikor például egy fázis esetén 32 amperesre kell bővíteni a hálózatot. A rendszer ugyanis csak így tud megküzdeni a nagyobb teljesítménnyel.

Miért fontos a mérőhely szabványosítás?

A válasz egyértelmű: mert kötelező, ha elavult a rendszer. Ha nem történik meg, magas összegű büntetést szabhat ki a szolgáltató. Ez azonban nem véletlen és nem ok nélküli: hiszen mint írtuk is, fokozott tűzveszély, azaz életveszély is felléphet, ha nem cselekszünk időben. Ezt a feladatot tehát komolyan kell venni, nem szabad sem elcsalni, sem pedig halogatni, minél korábban túl kell esni rajta.

A mérőhely szabványosítás során az új villanyóra egy tipizált mérőóraszekrénybe kerül, ez pedig kívül esik a lakótéren. Lehetőség van ezáltal a dupla plombálásra, de csak a szolgáltató hivatalos szakemberei tehetik meg. Fontos tudni, hogy magát a szabványosítást is csak a helyi áramszolgáltatónál regisztrációval rendelkező villanyszerelők végezhetik. Ezek a szakemberek hivatalos képzésen vesznek részt, amiről rendszeresen számot kell adniuk.

Ha a villanyszerelők elvégzik a műveletet, akkor az árammal működő eszközök biztonsággal használhatók lesznek az otthonunkban.